SP Kije

Dyrektor szkoły Sekretariat Charakterystyka szkoły Grono pedagogiczne Oddziały Przedszkolne Klasy Kalendarz roku szkolnego Zajęcia pozalekcyjne Nasze osiągnięcia Współpraca ze środowiskiem Wycieczki szkolne Realizowane projekty Teatr szkolny "Błazen" Dzieje absolwentów Biblioteka szkolna Pedagog i Psycholog Godziny dzwonków RODO Monitoring Godziny dostępności

enlightenedRok szkolny 2022/2023

Sprawozdanie z wycieczki nad morze

W dniach 29 – 31. 05.2023 r. 40 uczniów klas I – IV oraz 4 opiekunów wzięło udział w trzydniowej wycieczce nad morze.

Do Międzyzdrojów wyjechaliśmy o 7.00 rano. Dojechaliśmy nad morze planowo, zakwaterowaliśmy się w Rezydencji 5 Dębów i wyszliśmy przywitać się z polskim Bałtykiem. Pierwszego dnia udaliśmy się na spacer po reprezentacyjnej części miasta  na Aleje Gwiazd – jest to pięknie utrzymana ścieżka spacerowa, na której przez dwadzieścia lat zgromadzono około dwustu odcisków dłoni sławnych osób – gdzie dzieci  dopasowywały swoje dłonie do odcisków dłoni ulubionych aktorów. Pierwszego dnia odwiedziliśmy również molo. Jest to jedyna konstrukcja w Polsce w całości wykonana z betonu, a jego długość wynosi 395 metrów. Z molo roztacza się przepiękny widok na całą okolicę , co uwieczniliśmy na zdjęciach grupowych i indywidualnych. Tego dnia odwiedziliśmy też jedną z największych i najnowszych atrakcji Międzyzdrojów – Oceanarium. W tym bardzo dużym obiekcie oglądaliśmy stworzenia wodne z najdalszych zakątków świata. Dzieci były zachwycone płaszczkami, murenami, rekinami czy ośmiornicami. Byli pod wrażeniem raf koralowych i akwarium, do którego można było włożyć ręce i dotknąć rybek.

Wieczorem udaliśmy się do pizzerni na kolację. Po tym ciepłym posiłku udaliśmy się na ogromny plac zabaw, gdzie nasi uczniowie mogli pobawić się. Następnie brzegiem morza wróciliśmy do miejsca noclegowego.

Drugiego dnia, po śniadaniu pojechaliśmy autokarem do Warszowa, gdzie czekał na nas statek, którym dotarliśmy do Fortu Gerharda. Wizyta w nim to wspaniała lekcja historii, która zapewne długo pozostanie w pamięci naszych wychowanków. Zwiedzając Fort Gerharda uczniowie nie tylko poznali jego tajemnice, legendy i zagadkowe zakamarki, ale też poczuli się jak rekruci w wojsku. Przeszli tam przyspieszone przeszkolenie wojskowe pod opieką pruskiego żołdaka.

Pełni wrażeń udaliśmy się spacerkiem do najwyższej polskiej latarni. Tam pokonując 308 schodów oglądaliśmy zapierającą dech w piersiach panoramę wybrzeża i Świnoujścia.

Kolejną atrakcją była przeprawa promowa do centrum Świnoujścia, gdzie zatrzymaliśmy się na smaczny obiad i trochę odpoczęliśmy. Po obiedzie mieliśmy czas na drobne zakupy, pamiątki, po czym udaliśmy się na piękną plażę. Spacerowaliśmy, brodząc po morskiej wodzie do symbolicznego wiatraczka – Stawa Młyny -  który widnieje prawie na wszystkich pocztówkach Świnoujścia.

Do miejsca noclegowego wróciliśmy na kolację w formie bufetu oraz zorganizowanego ogniska na świeżym powietrzu.

Trzeciego dnia, po śniadaniu, pojechaliśmy do Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie zielonym, malowniczym szlakiem turystycznym dotarliśmy do Pokazowej Zagrody Żubrów. W zagrodzie tej znajdują się również inne leśne zwierzęta – wyleczone lub wychowane przez człowieka, które są niezdolne do samodzielnego bytowania w środowisku naturalnym.

Tego dnia nie mogło zabraknąć czasu na zabawę na plaży, gdzie dzieci pomoczyły nogi w morskiej wodzie i z piasku pobudowały różne budowle.

Po tych atrakcjach wróciliśmy do ośrodka na obiad, odświeżyliśmy się i udaliśmy się do domu. Wróciliśmy bezpiecznie ok. 21.00 godziny do domu, zadowoleni, pełni wrażeń i trochę zmęczeni. Wszystkich uczestników wycieczki odebrali rodzice.

 


 enlightenedRok szkolny 2018/2019

Trzydniowa wycieczka szkolna w Góry Stołowe

W dniach 10- 12 czerwca uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, wybrali się na wycieczkę w Góry Stołowe. Już pierwszego dnia po podróży, mieli okazję zwiedzić przepiękny Zamek Książ usytuowany na Szlaku Zamków Piastowskich. Zapierające dech w piersi komnaty i pomieszczenia, zrobiły ogromne wrażenie na uczniach. Kolejną atrakcją, było zwiedzanie Twierdzy w Kłodzku, będącej systemem obronnym w XVII i XVIII wieku. Znakomite miejsce do przyswojenia wielu ciekawych faktów historycznych związanych z naszym krajem. Podczas drugiego dnia wycieczki, podziwialiśmy niesamowite widoki, wspinając się po Górach Stołowych na najwyższe punkty widokowe wraz z Panią Przewodnik, która w fascynujący sposób, opowiadała o tajemnicach i legendach związanych z tymi intrygującymi górami, pełnymi szczelin i ukrytych przejść, które sprawiały, że wędrowanie było bardzo ciekawe. Po zejściu ze szlaku, nie zabrakło stoisk z pamiątkami, na których uczniowie zaopatrzyli się w upominki dla najbliższych. Wieczorem spędziliśmy czas przy ognisku i kiełbaskowej uczcie z muzyką w tle. Trzeci dzień również obfitował w wiele atrakcji. Zwiedziliśmy Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie- Zdroju, gdzie nasi uczniowie pod okiem Pani Gospodyni, upiekli chleb w prawdziwej wiejskiej chacie i glinianym piecu. Mieli okazję dowiedzieć się, jak dawniej żyli ludzie i czym się zajmowali. Następnie uczniowie dowiedzieli się wszystkiego o powstawaniu papieru podczas wizyty w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdroju, nota bene jedynym takim zabytku techniki w Polsce. Dzieci samodzielnie tworzyły kartki papieru i krok po kroku śledziły proces powstawania każdej z nich. Czas spędzony w górach minął bardzo szybko i aktywnie. Na pewno utkwi nam w pamięci jako czas odpoczynku od tradycyjnych lekcji, odbywających się w szkole, ale także jako czas spędzony na żywych lekcjach historii, co jest nieocenioną wartością dla każdego z nas.


enlightenedRok szkolny 2017/2018

 Wycieczka do Gniezna – Torunia – Biskupina.

W dniach 18 -20 czerwca 2018 roku 31 uczniów i 4 opiekunów wzięło udział
w trzydniowej wycieczce szkolnej do Gniezna, Torunia i Biskupina.

W pierwszy dzień po sprawdzeniu autobusu przez „zielonogórską drogówkę” udaliśmy się do Pobiedziska zwiedzić Skansen Miniatur. Oprowadziła nas po skansenie przewodniczka skupiając głównie uwagę na budowlach, które mieliśmy odwiedzić w ciągu wycieczki. Na terenie skansenu zlokalizowanych jest 100 miniatur budowli Szlaku Piastowskiego
i Wielkopolski wykonanych w skali 1:20. Następnie udaliśmy się do Gniezna, gdzie czekał na nas przewodnik. Spędziliśmy z nim 4 godziny. Zwiedziliśmy m.in. Wzgórze Lecha, Drzwi gnieźnieńskie, wnętrze bazyliki oraz wieżę oraz starówkę. Ok. 16.30 udaliśmy się w podróż do Torunia. Po zakwaterowaniu o godz.18.00 popłynęliśmy statkiem po Wiśle wzdłuż toruńskiego średniowiecznego zespołu miejskiego.

We wtorek po śniadaniu przyszedł po nas toruński przewodnik, który oprowadzał nas przez 4 godziny m.in. po ruinach zamku krzyżackiego ,Stary Rynek, kościół NMP, gdzie weszliśmy na wieże kościoła. Opowiadał nam z pasją historię każdego zabytku.

Następnie po obiedzie o godzinie 17.00 odwiedziliśmy Muzeum Toruńskiego Piernika, w którym oprócz zwiedzania uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, podczas której wypiekaliśmy piernik . o godzinie 19.00 udaliśmy się do Planetarium na film pt. Cudowna podróż”

W środę po wcześniejszym śniadaniu pojechaliśmy do Żnina, by koleją wąskotorową pojechać w podróż w czasie, podróż do początków polskiego państwa, a nawet do początków osadnictwa na terenie naszego kraju do Biskupina. Niezwykłą zaletą tego miejsca jest pokazywanie „żywej historii”, gdzie poznawaliśmy zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło. Wszyscy uczestnicy mogli dotknąć, pooglądać m.in. narzędzia gospodarcze, tkane materiały, garbowane skóry. W jednej z chat wzięliśmy udział w lekcji muzealnej pt. „Lepienie naczyń z gliny” i każdy swoje naczynie zabrał do domu.

Z Biskupina wyjechaliśmy ok. godziny 15.. do Rogowa Parku Dinozaurów – Zaurolandia. Po spożytym na świeżym powietrzu obiedzie, udaliśmy się z przewodnikiem na spacer, podczas którego odwiedziliśmy osiemdziesiąt naturalnej wielkości dinozaurów
i słuchając krótkie charakterystyki każdego osobnika. Następnie na bardzo dużym placu zabaw każdy znalazł coś dla siebie. Bardzo dużym powodzenie cieszył się labirynt.


enlightenedRok szkolny 2016/2017

Trzydniowa wycieczka szkolna do Łeby

W wycieczce uczestniczyło 34 dzieci z klas I-VI i 5 opiekunów.

Pierwszym punktem jaki sobie zaplanowaliśmy w drodze nad morze było zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Bytowie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dziedzińca zamkowego
i pomieszczeń zamkowych. Mogliśmy poznać stare sprzęty używane do wyrobu mąki                       i chleba, do łowienia ryb, sprzęty kowalskie, narzędzia łowieckie i broń. Poznaliśmy także historię zamku krzyżackiego. Uczestniczyliśmy również w lekcji muzealnej, w czasie której każde dziecko wykonało instrument muzyczny udekorowany motywem kaszubskim.

Następnie, po dojechaniu do Łeby, zakwaterowaliśmy się i jeszcze wystarczyło nam sił, aby przywitać się z polskim Bałtykiem. W ciepłych promieniach zachodzącego słońca z trudem powstrzymywaliśmy się od wchodzenia do wody.

Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy z przewodnikiem do Słowińskiego Parku Narodowego. Duża atrakcją dla dzieci była ośmiokilometrowa przejażdżka nowoczesnymi meleksami do Ruchomych Wydm. Ruchome piaski tworzą przepiękny, pustynny krajobraz, unikatowy w Europie, zwany często polską Saharą. Zdobywanie piaskowych szlaków, turlanie się po ich zboczach to niesamowita frajda dla naszych uczestników wycieczki. Potem spacerkiem udaliśmy się do wyrzutni rakiet. Tu czekała na nas prawdziwa lekcja historii.

W drodze powrotnej do pensjonatu zwiedziliśmy ciekawe miejsca Łeby, starą zabudowę, ruiny zasypanego piaskiem wiecznego kościoła św. Mikołaja, port rybacki i inne.

Trzeci dzień to dzień wyjazdu z Łeby. Po śniadaniu wyruszyliśmy w kierunku Szymbarku, gdzie czekał na nas przewodnik. Zaczęliśmy od zwiedzania domu Sybiraka, pociągu, którym wywieziono Polaków na Syberię. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści
o niedźwiedziu Wojtku. Zeszliśmy do bunkru i przez kilka minut, w ciemności słuchaliśmy odgłosów wojny.

Dom do góry nogami zrobił na nas ogromne wrażenie i z trudem przeszliśmy przez niego. Widzieliśmy najdłuższą deskę świata oraz największy grający fortepian świata, na którym przewodniczka pozwoliła zagrać Kajtkowi, jeden z przewodników zaśpiewał nam alfabet po kaszubsku.

Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy ok. 22 do domu

Po rozliczeniu wycieczki koszt uczestnika wyniósł 431,40 w związku z czym dopłaciliśmy do każdej osoby 74 zł. Pieniądze pochodziły z kiermaszy prowadzonych w szkole od sponsorów: Zakładu Rolnego w Kijach, Bomaxu z Ostrowa Wlkp., p. Elżbiety Saganowskiej i p. Jacka Wawszczyka.

 


 

enlightenedRok szkolny 2014/2015

 

Trzydniowa wycieczka szkolna do Wrocławia i Szklarskiej Poręby

     W dniach 15-17 czerwca 2015 roku 40 uczniów z klas I-VI oraz 5 opiekunów wzięło udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia i Szklarskiej Poręby.

    Do Wrocławia wyjechaliśmy o 6.00 rano (po wcześniejszym skontrolowaniu przez zielonogórską Policję autokaru oraz kierowcy). Dojechaliśmy planowo i rozpoczęliśmy przygodę wjeżdżając na najwyższy budynek
w Polsce Sky Tower (49 piętra i 212 m) na punkt widokowy, skąd oglądaliśmy panoramę Wrocławia i okolic. Następnie spotkaliśmy się z przewodniczką, którą zwiedziliśmy stare miasto „szlakiem krasnali wrocławskich”,
w między czasie wzięliśmy udział w słodkich warsztatach Czary-Mary, gdzie każde dziecko zrobiło sobie dużego, kolorowego lizaka. Następnie pojechaliśmy do ZOO, w którym największą atrakcją okazało się afrykanarium. Nocleg mieliśmy w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym.

     Drugiego dnia zaraz po śniadaniu udaliśmy się autobusem w podróż do zdobycia góry Chojnik, na której wznoszą się ruiny zamku. Zamek Chojnik położony jest w pięknej okolicy na wysokiej skalistej górze (627 m) Karkonowskiego Parku Narodowego. Wędrowaliśmy żółtym szlakiem. W zamku wysłuchaliśmy historii oraz najsłynniejszej legendy związanej z Chojnikiem o pięknej Kunegundzie z bogatego rycerskiego rodu, mieszkającej w tym zamku.

     Potem ok. godz. 16.00 wyruszyliśmy do Miasteczka Western City w Karpaczu. Tam dzieci czekały kolejne atrakcje. Uczestniczyliśmy w lekcji przyrody z żywymi zwierzętami. Podczas lekcji przyrody mieliśmy możliwość bliskiego poznania różnych gatunków zwierząt, oraz dokładnego obejrzenia z bliska, a nawet dotknięcia niektórych z nich i wysłuchania ciekawego wykładu na ich temat. Potem obejrzeliśmy pokaz dojenia krowy,
a każde dziecko mogło spróbować swoich sił na sztucznej krowie. Po tych emocjach rozpalono nam kowbojskie ognisko, gdzie piekliśmy smaczne kiełbaski. Następnie braliśmy udział w pokazie „Napadu na bank”, a potem dzieci zdobywały gwiazdę szeryfa (rzucaniem włócznią, nożem, strzelając z łuku, czy wchodząc na pal męczarni) inni w tym czasie mogli przespacerować się na koniu, przejechać kolejką czy wozem traperskim. Pełni wrażeń udaliśmy się do Szklarskiej Poręby, do Ośrodka Wczasowego Siła II

     Trzeciego dnia, po śniadaniu, spotkaliśmy się z przewodniczką, która poprowadziła nas szlakiem od Wodospadu Kamieńczyka przez Chatę Walońską, gdzie w edukacyjnej Sali, w otoczeniu skał i minerałów Walończycy przedstawiają historię walońskich poszukiwaczy skarbów oraz opowiadają legendy o Duchu Gór. Potem przeszliśmy do kamiennych podziemi Chaty, gdzie uczestnicy przechodzili Próbę Czterech Żywiołów. Następnie udaliśmy się do walońskich płuczyków przy górskim potoku, gdzie poszukiwaliśmy minerałów. Wszystkie znalezione minerały przez dzieci były ich własnością.

    Po tych atrakcjach wróciliśmy do ośrodka na obiad, odświeżenie się, po czy udaliśmy się do domu. Wróciliśmy bezpiecznie do domu ok. godz. 21.30. zadowoleni, pełni wrażeń i trochę zmęczeni. Wszystkich uczestników wycieczki odebrali rodzice lub prawni opiekunowie.


 

enlightenedRok szkolny 2013/2014

Wycieczka do Warszawy

      W dniach 23-25 czerwca 45 uczniów klas I – VI z pięcioma opiekunami uczestniczyło w wycieczce szkolnej do Warszawy. Podróżowaliśmy pociągiem ekspresowym intercity,  a zakwaterowani byliśmy w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Śródmieściu Warszawy.

    W pierwszy dzień zwiedziliśmy Pałac Na Wodzie w Łazienkach oraz warszawskie Zoo. Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Pałacu Prezydenckim, gdzie uczestniczyliśmy  w ceremoniale powitania pary królewskiej z Niderlandów na dziedzińcu Pałacu. Potem spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadziła nas po Starym Mieście przez Ogród Saski do Grobu Nieznanego Żołnierza i Pałacu Kultury i Nauki. Tam wjechaliśmy na XXX piętro oglądając panoramę Warszawy. Wieczorem zwiedziliśmy również z przewodnikiem Stadion Narodowy uczestnicząc w wycieczce Trasą Ekskluzywną. Trzeci dzień wycieczki spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernik, w którym byliśmy też w Planetarium na filmie  pt. „Ziemia, Księżyc i Słońce”.

      Cała wycieczka nie byłaby tak bogata w atrakcyjne miejsca gdyby nie ofiarność sponsorów: Nadleśnictwo Sulechów, Zakład Rolny w Kijach, Stowarzyszenie Entuzjastów Wsi Kije i Głogusz, KB materiały Budowlane Zielona Góra, ZUH Stihl –Ryszard Staś, państwo Wilczyńscy, państwo Gnyszkowie, p. Elżbieta Saganowska,
p. Karin Trzaskalska, państwo Matuszakowie, p. Beata Hoffman, p. Krzysztof Matuszak, p. Katarzyna Sinicka,
p. Tomasz Kumke oraz radni Rady Miejskiej w Sulechowie. Uczniowie przyjechali pełni wrażeń.

 


 

enlightenedRok szkolny 2012/2013

Wycieczka do Trójmiasta

      W dniach 23.06-26.06.2013 roku 39 uczniów klas I-VI oraz 5 opiekunów wzięło udział  w czterodniowej wycieczce do Trójmiasta. W podróż wybraliśmy się bezpośrednim pociągiem do Gdańska. Nocowaliśmy w Młodzieżowym Schronisku w Gdańsku. Tam też korzystaliśmy z posiłków (śniadania i kolacje).  A po Trójmieście poruszaliśmy się SKM-ą (Szybką Kolejką Miejską). W czasie wycieczki opiekował się nami profesjonalny przewodnik.

    W poniedziałek, po śniadaniu spotkaliśmy się z przewodnikiem i zwiedzane zakończyliśmy  o godzinie 20.40. Tego dnia zobaczyliśmy Główne Miasto Gdańska m.in. Trakt Królewski (ul. Długą i Długi Targ), Kościół Mariacki (wejście na wieżę) oraz uliczkę Mariacką. Następnie udaliśmy się statkiem przez port w kierunku Westerplatte, które wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy. W drodze powrotnej na statku posililiśmy się obiadem i pełni sił udaliśmy się na drugą część zwiedzania. W trakcie którego oglądnęliśmy Żuraw nad Motławą przeszliśmy Starym Miastem w kierunku SKM skąd pojechaliśmy do Sopotu. Tam spacerkiem po „Monciaku” doszliśmy na sopockie Molo. Potem udaliśmy się nad morze, gdzie dzieciaki pomoczyły nogi w morskiej wodzie i z piasku pobudowały różnorodne budowle. O godzinie 20.40 wróciliśmy na kolację.

    Drugiego dnia odwiedziliśmy Gdynię: poprzez ul. 10 Lutego i Skwerem Kościuszki dotarliśmy na Molo Południkowe, gdzie usytuowane było Akwarium. Tam uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej pt. „Akwarium inspirowane zmysłami: rybi wzrok, węch, słuch, smak oraz dotyk”, a następnie zwiedziliśmy Akwarium i „Dar Pomorza”. Potem plany pokrzyżował nam deszcz i musieliśmy zrezygnować z pobytu w ZOO.

      Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się na Dworzec Kolejowy, skąd pociągiem pospiesznym wróciliśmy do domu. Wszyscy zadowoleni, pełni wrażeń i trochę zmęczeni zostali przekazani swoim najbliższym.

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Kijach
    ul. Szkolna 5
    66 - 100 Kije
  • (+68) 385 22 41

Galeria zdjęć